| Brand Name: | UBARO |
| Model Number: | 228 Switch&Socket |
| Wiring Method | Screw Locking |
| Rated Current | 16A |
| Socket Standard | EU Schuko |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Product Dimensions | 228 × 86 × 35mm |
| Mounting Size | 60 × 60mm |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Switch Type | Touch Switch |